Tel: +90 532 422 02 23

Helva-i Hünkar Nedir?

Helva-i Hünkar Nedir?

Osmanlı saray mutfağının en gözde tatlısı olan helva, imparatorluğun kuruluşundan itibaren hiçbir padişahın  sofrasından ...

Osmanlı saray mutfağının en gözde tatlısı olan helva, imparatorluğun kuruluşundan itibaren hiçbir padişahın sofrasından eksik etmediği bir tatlı olmuştur. Saray mutfağının helvahane bölümünde pişirilen helvaların sultanlar tarafından en çok tercih edileni, dondurmayla birlikte takdim edilen dondurmalı irmik helvasıdır.

            Usta eller tarafından pişirilerek gümüş sinilerle padişah ve etrafına sunulan bu eşsiz lezzet, her zaman takdir görmüş ağızlarda unutulmaz tatlar bırakmıştır. Sadece yenmekle kalmayan bu lezzet Osmanlı sarayında keyfin, sevincin, tanışmanın ve kutlamaların sebebi olmuştur.

            Sarayın dışında günlük hayatımızda insanların doğumundan tutunda, düğün, sünnet merasimleri ve asker uğurlamaları gibi birçok özel günlerde ikram edilerek sevinçlerini paylaştıkları ortak bir değer haline gelmiştir.

             Bizlerde bu hünkârlara layık meşhur dondurmalı irmik helvasını, sıcacık irmik helvasıyla dondurmanın muhteşem birlikteliğini aynı kapta siz değerli halkımızla tekrar buluşturmak istiyoruz. Bunu da ustalarımızın maharetli elleri ile hijyenik ortamlarda özenle seçtiğimiz malzemeleri kullanarak siz değerli halkımızın beğenisine sunuyoruz.    Şifa niyetine afiyet olsun...